Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia – Uroczystość Najświętszej Trójcy – (26.05.2024 r.) 

1. Dziś na Mszy Św. o godz. 11.30 do I Komunii św. przystąpi grupa dzieci z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 1 „Villa Bambini”. Cieszymy się razem z nimi, gratulujemy im i życzymy Bożych radości i opieki Matki Bożej.

2. Również dziś przypada Dzień Matki. Wspominamy nasze Mamy i dziękujemy im za dar macierzyństwa, za ich miłość i poświęcenie. Pamiętajmy o nich w modlitwie. Tym, które są przy nas, niech Pan Bóg błogosławi, a zmarłym pozwoli cieszyć się niebem razem z Maryją, Matką Jezusa.

3. W czwartek 30.05 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Msze Święte o godz. 8.00, 10.00 (z procesją do 4 ołtarzy) i 18.00 (nie będzie Mszy Św. po procesji!). Trasa procesji i ołtarze tak jak w roku ubiegłym. Na Placu Czarneckiego będzie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na 4 strony świata. Na zakończenie procesji odśpiewamy w kościele uroczysty hymn „Ciebie Boga wysławiamy”.

Zapraszamy wszystkie zespoły i grupy modlitewne istniejące i działające w naszej parafii. Zapraszamy dzieci I-komunijne i rocznicowe do sypania kwiatków i niesienia drewnianego Różańca, a także dzwonienia dzwonkami; prosimy o pomoc bielanki, ministrantów i lektorów, asystę do feretronów i sztandarów, panów do baldachimu i do niesienia kosza z kwiatami, panie ze świecami, młodzież, schylę.  Prosimy o przynoszenie, w miarę możliwości, kwiatków które będą potrzebne do sypania podczas procesji. 

Zatroszczmy się o piękno ołtarzy, dekorację naszych domów i ulic, zwłaszcza tam gdzie będzie przechodzić procesja – byśmy także i w ten sposób sprawili radość Panu Jezusowi, który niesiony w monstrancji przez kapłanów pragnie błogosławić nam i naszym domostwom.

4. Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczniemy oktawę Bożego Ciała. Od piątku do czwartku 06.06 na zakończenie nabożeństwa czerwcowego będzie procesja eucharystyczna wewnątrz kościoła. 

5. Zapraszamy na nabożeństwa majowe, odprawiamy je codziennie o 17.30 (po nich wieczorna Msza Św.). W piątek ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe z procesją wewnątrz kościoła.

6. Również piątek 31.05, w święto Nawiedzenia NMP podczas Mszy Św. o godz. 19.00 czciciele Maryi oddadzą się w macierzyńską niewolę miłości i dokonają aktu osobistego, całkowitego ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Niepokalane Serce Maryi.

7. W sobotę 1.06 przypada Dzień Dziecka. Otoczmy wszystkie dzieci naszą szczególną modlitwą. 

8. Również w sobotę rozpoczniemy nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy codziennie o godz. 17.30, po nich wieczorna Msza Św. o godz. 18.00.

9. W tym tygodniu przypadają: I sobota i I niedziela miesiąca:
 w I sobotę zapraszamy mężczyzn na kolejny Męski Różaniec Publiczny, początek o godz. 10.00 przy Kościele NSJ. Msza św. w naszej parafii o godz. 11.00. Z kolei o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec, medytacja jednej z tajemnic, wprowadzenie do zawierzeń i Msza św. z zawierzeniami o godz. 18.00Nabożeństwo czerwcowe tego dnia o godz. 16.45.
 w I niedzielę o godz. 17.30 nabożeństwo czerwcowe, a po Mszy świętej wieczornej zmiana tajemnic różańcowych “Różańca Rodziców za Dzieci“.

10. Za tydzień „niedziela gospodarcza”. Ks. Proboszcz przedstawi sprawozdanie z prac prowadzonych aktualnie w kościele. Ofiary, jakie w następną niedzielę zostaną złożone na tacę, przeznaczymy wyłącznie na prace gospodarcze w naszym kościele.

11. Dziękujemy Wam za każdą okazywaną pomoc i wsparcie materialne dla naszego kościoła.  

12. Wychodząc dziś z kościoła możecie złożyć do puszki swój dar serca, który zostanie przeznaczony na zorganizowanie kolonii letnich dla biednych dzieci, którymi opiekuje się Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

13. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich, szczególnie “Niedzieli”.

14. Modlitwą otaczamy naszych parafian, których Pan w ostatnim czasie wezwał do siebie. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Dusze zmarłych polecamy Bożemu Miłosierdziu. “Wieczny odpoczynek racz im dać Panie“…. 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

15. Duszpasterstwo Rodzin AŁ zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny w niedzielę 26 maja. Rozpoczęcie Mszą św. pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Placu Kościelnym w Łodzi o godz. 14.00. Około godz. 15.00 wyjście Marszu w kierunku Parku na Julianowie. Na miejscu piknik rodzinny, wspólna zabawa, dmuchańce i inne atrakcje. O godz. 16.15 koncert Małego Chóru Wielkich Serc.

16. Pragniemy poinformować, że 2 czerwca 2024 roku bp Ireneusz Pękalski będzie obchodził złoty jubileusz święceń prezbiteratu. Z tej racji w sobotę 1 czerwca o godz. 12.00 w bazylice archikatedralnej celebrowana będzie Msza św. w intencji Jubilata. Do wspólnej modlitwy zapraszamy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich.

17. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają różańce jako znak wspólnej modlitwy o powołania, będzie sprawowana 7 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.

18. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekrutację na rok akademicki 2024/2025. Odbędzie się ona w tym roku tylko w jednym terminie: 13 września 2024 r. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o odwiedzenie strony internetowej lub facebookowej Seminarium. Link do informacji rekrutacyjnych: https://wsd.lodz.pl/rekrutacja-na-rok-2023-2024/

19. Pomimo pojawienia się w ostatnich miesiącach „burzy” wokół nauczania religii w szkole, głosy niektórych przedstawicieli obecnego rządu RP wskazują, że religia, choć raczej w okrojonym wymiarze godzin, pozostanie w szkole. Wynika to m.in. z art. 53 ust. 4 Konstytucji RP  i z zapisów zawartego Konkordatu w 1993 roku.
Instytut Teologiczny w Łodzi ogłasza kolejną rekrutację na studia niestacjonarne.

  • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
  • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry).

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).