Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia – IX Niedziela Zwykła (02.06.2024 r.)

1. Dziś I niedziela miesiąca. O godz. 17.30 nabożeństwo czerwcowe z procesją i wieczorna Msza św. o godz. 18.00. Po niej zmiana tajemnic różańcowych Różańca Rodziców za Dzieci.

2. Dzisiaj swój Złoty Jubileusz Kapłaństwa świętuje ks. kan. Franciszek Haber. 50 lat temu święceń kapłańskich udzielił mu ówczesny ordynariusz diecezji łódzkiej, ks. biskup Józef Rozwadowski. Czcigodnemu jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia i gratulacje oraz otaczamy naszą gorącą modlitwą.
Już dziś zapraszamy Was 8.06 (w sobotę) o godz. 18.00 na uroczystą Mszę św. Jubileuszową, której będzie przewodniczył ks. senior Franciszek Haber. 

3. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawiamy je codziennie o 17.30 (po nich wieczorna Msza św.).

4. Za nami uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Dziękujemy Wam za piękną i czytelną postawę wiary podczas Eucharystii i procesji Bożego Ciała. Dziękujemy za trud przygotowania wszystkich ołtarzy, przystrojone domy i ulice. Dziękujemy wszystkim zespołom i grupom modlitewnym istniejącym i działającym w naszej parafii. Dziękujemy dzieciom I-komunijnym i rocznicowym oraz ich rodzicom, ministrantom seniorom, lektorom i ministrantom, asyście od sztandarów i feretronów, panom od baldachimu i asystującym księżom, paniom niosącym świece, Bractwu NMP KKP, panu organiście i panu kościelnemu, młodzieży, naszej scholi. Każdej i każdemu z Was wielkie Bóg zapłać! Bardzo piękną i bogatą fotorelację znajdziecie na naszym Facebooku i stronie internetowej.

5. Trwamy w oktawie Bożego Ciała, którą zakończymy w czwartek 06.06 obrzędem poświęcenia wianków. Codziennie na zakończenie nabożeństwa czerwcowego procesja eucharystyczna wewnątrz kościoła. Serdecznie zapraszamy!

6. W tym tygodniu przypadają I czwartek i piątek miesiąca:
— 
I czwartek o godz. 17.30 nabożeństwo czerwcowe w intencji o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne; 
 w I piątek odwiedzimy chorych najpierw w hospicjum, a potem od godz. 8.30 po domach; Spowiedź w Kościele od godz. 16.30; o 17.30 nabożeństwo czerwcowe z aktem zadośćuczynienia; wieczorna Msza św. o godz. 18.00, a po niej adoracja w ciszy i uniżeniu do godz. 20.00.

7. Również w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Msze Św. o godz. 17.00 i 18.00. Tego dnia nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. Święto Eucharystii, upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi, rozpocznie się Mszą św. w łódzkiej katedrze, która będzie sprawowana w piątek, 7 czerwca o godz. 19.00. Wezmą w niej udział delegacje ze wszystkich parafii naszej archidiecezji. Każda parafia otrzyma różaniec jako znak wspólnej modlitwy o powołania.

9. Wychodząc dziś z kościoła możecie złożyć do puszki swój dar serca na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.

10. Dziękujemy Wam za każdą okazywaną pomoc i wsparcie materialne dla naszego kościoła. Bóg zapłać za ofiary złożone do puszki w ubiegłą niedzielę na letnie kolonie dla dzieci. 

11. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich, szczególnie “Niedzieli”.

12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej Pan Bóg wezwał do wieczności:

-śp. Zdzisława Frankowskiego  z ul. Michałowskiej.

Dusze zmarłych polecamy Bożemu Miłosierdziu. “Wieczny odpoczynek racz im dać Panie“…. 

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

13. Msza św. inaugurująca Święto Eucharystii (upamiętniające wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi), podczas której parafie otrzymają różańce jako znak wspólnej modlitwy o powołania, będzie sprawowana 7 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej. Na tę Mszę św. zaproszeni są delegaci ze wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej.

14. W sobotę 8 czerwca o godz. 9.30 w bazylice archikatedralnej kard. Grzegorz Ryś udzieli święceń prezbiteratu czterem diakonom. Przyjmujący święcenia, w poprzedzającym je tygodniu, odprawią rekolekcje. Prosimy o modlitwę w ich intencji, aby uprosić potrzebne łaski dla nich samych oraz dla tych, którzy w tym roku stają przed decyzją pójścia za głosem powołania, aby nie brakło im odwagi, a nam świętych kapłanów. Zapraszamy do licznego udziału w święceniach, a księży zachęcamy do włączenia się w koncelebrę.

15. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zaprasza na rekrutację na rok akademicki 2024/2025. Odbędzie się ona w tym roku tylko w jednym terminie: 13 września. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o odwiedzenie strony internetowej lub facebookowej Seminarium. Link do informacji rekrutacyjnych: https://wsd.lodz.pl/rekrutacja-na-rok-2023-2024/

16. Pomimo pojawienia się w ostatnich miesiącach „burzy” wokół nauczania religii w szkole, głosy niektórych przedstawicieli obecnego rządu RP wskazują, że religia, choć raczej w okrojonym wymiarze godzin, pozostanie w szkole. Wynika to m.in. z art. 53 ust. 4 Konstytucji RP  i z zapisów zawartego Konkordatu w 1993 roku.

Instytut Teologiczny w Łodzi ogłasza kolejną rekrutację na studia niestacjonarne.

  • 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
  • oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry).

Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

17. Rekrutacja do Studium Organistowskiego w roku akademicki 2024/25 odbędzie się 20 czerwca 2024 r. od godz. 17.00 w siedzibie Studium, ul. Zgierska 123. Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do wykonywania funkcji organisty kościelnego. Zajęcia realizowane są w cyklu 5-letnim. W indywidualnych przypadkach kandydat może być przyjęty na rok wyższy. Dotyczy to także już zatrudnionych organistów, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje muzyczno-liturgiczne. Informacje u duszpasterzy, na stronie archidiecezji łódzkiej i Studium.